Affisch för föreläsning

Edvin Törnblom i Sala!!

KungsängsgymnasietNyheter

Författaren, poddaren, entrerpenören och programledaren Edvin Törnblom har precis givit ut ”Bögen är lös” som är en utbildande och dråplig instruktionsbok om att leva som queer idag. Boken har också beskrivits som en välbehövlig storebror för den som likt Törnblom saknar hbtq-förebilder under uppväxten.

Edvin Törnblom är också känd som en i podden ”Ursäkta” där den andra är komikern Johanna Nordström. Under några år var han även programledare för Sveriges sämsta bilförare. Som ni förstår har han många strängar på sin lyra!

Nu kommer han dessutom till Sala! Tillsammans med en moderator kommer de att diskutera boken och garanterat svara på alla frågor publiken kan tänkas ha. Edvin kommer till Blå salen onsdagen den 16 novmeber klockan 18.30 – och vet ni? Det är gratis för alla upp till 20 år! Har du redan fyllt 20 är inträdespriset 50 kronor. Ta chansen! Kom och ta del av en underhållande stund tillsammans med Edvin och Sala pride!