Stillbild från teaterföreställning

Kungsängsgymnasiet är kulturella

KungsängsgymnasietNyheter, Puff Start

Så här när vårterminen börjar ta slut kan det vara passande att hitta på andra, lite roligare saker, än att sitta i ett klassrum. Lärarna i svenska antog denna utmaning och tog med sig elever som läser svenska 3 till Uppsala stadsteater. Här väntade en föreställning som ges av Juvenalorden om litteraturkanon – alltså litteraturhistoria genom tiderna…

Föreställningen var mycket underhållande och många skrattade så de grät. Hur skönt är det inte att få göra det en helt vanlig tisdag i maj? Sen att en av våra lärare är med bakom kulisserna är ju heller inte helt fel. Heja Jonathan!

Bor du i eller åtminstone nära Uppsala och vill uppleva detta på egen hand? In och köp biljetter bums!

Bild från teaterprogram