Det närmar sig mer och mer! När jag skriver detta är det drygt fem veckor kvar till det som mycket väl kan vara skoltidens viktigaste dag – den sista!
Det kommer vara rätt mycket som händer i de unga studenternas liv fram till fredagen i juni. Många fester och inte minst skolarbete. Allt som inte blivit riktigt klart måste göras nu.
Jag ska här försöka bena ut vad som är vad och vad ni som vårdnadshavare förväntas hålla koll på.
Torsdagen den 21 maj är det mösspåtagning. Detta innebär startskottet för studenttiden och i den stund rektor meddelar ”mössan på” är eleverna studenter på riktigt. Mösspåtagningen är egentligen en ganska kort grej som hålls här på skolan. Eleverna brukar ha svarta kläder på sig och måste komma med mössan i handen! Man får ju liksom inte ha den på sig förrän någon har sagt så… 🙂
Biljetterna till studentbalen är redan släppta. I år, främst på grund av platsbrist, hålls balen på Nostalgii söndagen den 24 maj med start 16.00. Kom gärna förbi och ta en titt på finklädda ungdomar och tjusiga bilar!
Studentdagen är alltså fredagen den 5 juni. Den brukar kunna inledas med att klassen samlas hemma hos någon för en gemensam frukost. Därefter följer livets sista skolfotografering som elev. Det finns ett schema för denna på elevernas teams. Fast, det kan ju finnas en tanke att även ni får se den… Här!
08.00 – 08.30 VO23, 08.30 – 09.00 NA23/TE23, 09.00 – 09.30 EE23, 09.30 – 10.00 FT23, 10.00 – 10.40 SA23, 10.40 – 11.00 BF23 och 11.00 – 11.40 EK23
Klockan 12.00 äger själva högtiden rum i Kristina kyrka. Ni som vårdnadshavare är välkomna i mån av plats. Klasserna sitter längst fram mot koret och det brukar kunna finnas plats för er lite längre bak i kyrkan.
13.30 bjuds studenterna på trerätters lunch i skolan och 15.15 avgår studenttåget ner mot torget. Räkna med att det tar cirka 15 – 20 minuter ner till torget.
Torget är bokat och ska vara till för flak och andra ekipage denna dag. I fjol var det dock några försäljare som inte hade kolla på detta. Vi ska försöka göra vad vi kan för att undvika att det upprepar sig. Ni är välkomna att köra in traktorer, lastbilar och flådiga bilar från 14.30. Personal från Ösby och Kungsängsgymnasiet finns för att hjälpa till.
Polisen och trafikstyrelsen har information om vad som gäller vid studentflak. Läs gärna detta! Det är för passagerarnas säkerhet.. Länken leder till information från trafikstyrelsen: Studentflak och karnevalståg och här från polisen Säker student
Den här helgen, 5 och 6 juni, arrangeras Sala live. Det kommer bli en stadsfest med uppträdanden och andra roliga händelser. Det betyder också att en del parkeringsplatser inte kommer att kunna användas. Jag bifogar en karta med övriga parkeringsmöjligheter inne i Sala.
Hoppas ni får en mycket fin dag tillsammans med era nybakade studenter! Hör av er till skolan om det är något som verkar oklart.

