Vad är grejen med ekonomiprogrammet?

Kungsängsgymnasiet Nyheter

Välkomna till en helt ny serie om alla de program som finns att söka på Kungsängsgymnasiet. Här kommer vi inte skriva om några poängplaner eller matriser utan istället får de lärare som är ansvariga för programmen svara på fem frågor – sådana frågor som vi alla har velat haft svar på länge…

Vi börjar med ekonomiprogrammet!

1. Vad är det som gör ert program annorlunda från de andra?

Michael Cederwall, lärare och programansvarig, svarar att det är entreprenörskapet som gör att ekonomiprogrammet är annorlunda från, till exempel, samhällsprogrammet. Läran om entreprenörskap går som en röd tråd genom årskurserna – från dag 1 till studenten. På frågan om man inte hinner tröttna på entreprenörskap säger han att kursen blir intressantare ju mer man förstår. Därför tröttnar man inte!

2. Vad gör man?

Det främsta, och garanterat det roligaste, man gör på ekonomiprogrammet är att driva sitt eget UF-företag. Första året driver hela klassen samma företag och det är läraren som planerar. Redan nästa år får man driva ett företag i en lite mindre grupp men fortfarande med mycket stöd från sin lärare. Sista året har man hand om hela UF-företaget helt själva i gruppen! Läraren finns så klart där som stöd, men man sköter det allra mesta själv.
Mycket av det man gör i kurserna kan bedömas också i andra kurser – till exempel kurser som företagsekonomi eller juridik som spelar stor roll i entreprenörsarbetet. UF-företagen, bland annat.

3. Vilka söker till er?

Tycker du om att arbeta självständigt? Att jobba i projektform? Att göra något som märks, som är på riktigt? Då är ekonomiprogrammet för dig! Här får du prova på att göra allting själv, men har alltid stöd av dina lärare…

4. Vad kan man göra sen? Efter programmet?

Ekonomipropgrammet är högskoleförberedande. Så, om du vill läsa vidare till civilekonom, affärsjurist eller något annat kul inom ekonomi eller administration så går det hur bra som helst. Man kan också jobba i ett företag eller i en större organisation. Starta eget? Jobba på bank? Det finns många möjligheter…

5. Bästa argumenten för att söka till just det här programmet?

Därför att det är det bästa programmet! I alla fall enligt Michael… Det är också ett program som är roligt och utvecklande. Där man jobbar på ett helt annorlunda sätt mot hur det varit på högstadiet. Här får du själv prova på att driva ett företag, marknadsföra detta, ha kontakt med banker, grossister ALLT! Utmanande, men mycket mycket kul… 🙂