EUROPEAN ODD FELLOW YOUTH TOUR

KungsängsgymnasietNyheter

Vi på Kungsängsgymnasiet har fått en chans som är alldeles för bra för att blunda för… En elev i antingen år 1 eller år 2 kommer att få åka till… … Island och USA!!! Under två veckor av sommarlovet får du och eventuellt en medföljande förälder besöka och studera arbetet med hållbar utveckling på Island samt bland annat besöka FN i New York. Hur får man då hänga med på en sån här resa? Jo, man skriver en uppsats! Det finns några olika rubriker man kan välja mellan, men i första hand ska uppsatsen handla om hållbar utveckling. Den ska vara på minst 1 000 ord, kan med fördel skrivas på engelska om man vill det och lämnas in utskriven och klar till biblioteket i januari. Sista datum kommer… Blev du pepp? Hör av dig till Karin på biblioteket eller Dag-Ingvar för  närmare information!! Lycka till!!!