Naturvetenskapsprogrammet på Kungsängsgymnasiet

Studera naturen och experimentera i labbet

Kungsängsgymnasiet Nyheter

Välkomna till det naturvetenskapliga programmet!

Här kommer du att få lösa olika problem samt dra slutsatser om dem på ett analytiskt och strukturerat sätt. Du kommer också få ta fram all din kreativitet för att hitta lösningar. Att naturvetenskapen och samhällsutvecklingen påverkar varandra är ganska självklart. Vi undersöker hur detta ser ut! Förutom detta kommer du få kunskaper i hur människokroppen fungerar. Om du väljer det här programmet kommer du att få ganska mycket att göra. Men du gör det tillsammans med dina klasskompisar och dina lärare gör allt de kan för att få dig att lyckas.

När du tar studenten efter tre år på den naturvetenskapliga programmet kommer du ha en stabil grund att bygga vidare på! Kanske blir just du framtidens Nobelpristagare?